Logo
Westerny
17 Gru 2018

Westerny

Post by admin

Jako westerny często rozumie się starodawne nieco projekcje filmowe, które typowe są dla starego amerykańskiego kina, jednakże dobrej jakości westerny naprawdę nadal mogą dostarczać rozrywki i wprowadzać kupę emocjonujących akcji. Czym odznaczają się westerny z prawdziwego zdarzenia?

Jako western rozumie się gatunek filmowy, który stanowił pierwszy filmowy gatunek jaki zrodził się w Ameryce. Od tego zaczęło się w zasadzie tamtejsze kino. Warto wspomnieć, że już od samego początku swego rozwoju, western stanowił istotny rodzaj sztuki, bo niewątpliwie tak go można określić, a wszystko dlatego, że pełnił bardzo ważną rolę kulturową. Ponadto, oddziaływał też społecznie, a wszystko z tego względu, że był kluczowym wówczas elementem tworzenia narodowej tożsamości. Co więcej, to właśnie na mocy rozpowszechnienia się westernów, zaczęły dominować specyficzne cechy takie jak męstwo, odwaga i honor, które stały się nadrzędnymi wartościami. Western musi być opowieścią mającą happy end ale rozumiany w kategorii zwycięstwa dobra nad złem, a także podkreślenia, jak wiele jest w stanie zwyciężyć cywilizacja, która ostatecznie z reguły jest w stanie poradzić sobie z okiełznaniem dzikiej przyrody.

Westerny narodziły się prawdopodobnie z tradycji ludowej. Po raz pierwszy zaczęto o nich mówić w okresie traperskiej powieści Jacka Londona, a więc śmiało można rzec, że źródło westernów w ich głównej postaci to klasyczne rozbójnickie historyjki o niegrzecznych chłopcach walczących o sprawiedliwość. Warto także wspomnieć, że celem dobrych westernów jest nie tylko skupienie się na przekazaniu akcji i opowiedzeniu jakiejś historii, ale też zaprezentowanie uroków dawnego Dzikiego Zachodu i przybliżenie procesu kolonizacji tych obszarów.

0 Comments