Logo
Horrory
17 Gru 2018

Horrory

Post by admin

Do powszechnie znanych rodzajów gatunków filmowych zalicza się na dziś dzień przede wszystkim horrory, które zajmują równie wysokie miejsce w hierarchii co sławetne komedie i dobrej jakości westerny czy filmy gangsterskie. Czym się odznacza horror, który nie jest mitem wyssanym z palca, a naprawdę mroczną historią? Dowiesz się o tym z dalszych fragmentów naszego artykułu.

Jako horror rozumie się gatunek filmowy, jaki jest po to tworzony, żeby można było zgłębiać się w tajniki największych ludzkich lęków, wchodząc tak głęboko, żeby przełamać strach. Oglądanie horrorów wcale nie musi na człowieka wpływać negatywnie, jak to się stereotypowo często mówi. Wbrew pozorom jest to sposób na to, żeby się otworzyć i przełamać lody, odważyć, przekonać, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Warto wspomnieć o tym, iż twórcy horrorów stawiają sobie za cel ukazanie na szklanym ekranie telewizora czy wielkiego kina najbardziej mroczne pragnienia ludzkie, a także największe fobie i najsilniejsze obawy jakie w nas drzemią, często bardzo mocno zakorzenione, z których wielokrotnie kompletnie nie zdajemy sobie sprawy. Warto wspomnieć, że jest to opowieść dotycząca tego, co jest powszechnie represjonowane w cywilizacji, a więc sięgnięcie do tego, co pospolicie uznawane jest po prostu za złe, nieetyczne, niemoralne.

Jak zrodziły się współczesne horrory i czy to, co oglądamy jako horror, rzeczywiście stanowi tego typu projekcję? Pierwsze gatunki tej kategorii pojawiły się na etapie niemego kina. Miało to miejsce jak widać już wieki temu, dlatego nie jest to młody gatunek w historii filmu. Prekursorem tej kategorii filmowej okazuje się Gabinet figur woskowych, jaki pojawił się wieledekad temu, a dokładniej rzecz biorąc po raz pierwszy udało się ową projekcję filmową obejrzeć w 1924 roku i był to kultowy film w reżyserii znanego i wybitnego twórcy – Paula Leni.

0 Comments