Logo
Horrory – czym się cechują?
17 Gru 2018

Horrory – czym się cechują?

Post by admin

Zastanawiasz się, na czym powinien polegać dobry horror? Nie wiesz, jak dobierać projekcje filmowe, aby nie marnotrawić czasu na ślęczenie przed szklanym ekranie z czymś, co nie zasługuje na miano prawdziwie budzącej krew w żyłach historii grozy? Sprawdź w naszym wirtualnym poradniku poświęconym temu gatunkowi filmowemu. Więcej w dalszych fragmentach.

Film, o którym mowa jest to gatunek, który po raz pierwszy pojawił się już dekady temu, a ściślej miało to miejsce w pierwszej połowie dwudziestego wieku. Generalnie za praojca tej kategorii filmów uznaje się Paula Leni- to wybitnej klasy specjalista w dziedzinie reżyserii projekcji filmowych z gatunku horrorów. To on odpowiada za stworzenie kultowej mrocznej historii jaką jest Gabinet figur woskowych z 1924 roku. Jak zatem widać, to już wówczas pojawiły się pierwsze tego typu przedstawienia na wielkim szklanym ekranie. Ponadto, także w reżyserii Paula Leni, pojawił się niewiele później, bo zaledwie cztery lata po wypuszczeniu na szklany ekran Gabinetu figur woskowych inny równie legendarny wręcz film, a mianowicie Człowiek, który się śmieje. Ogromny wpływ na to, jak wygląda dzisiejszy horror miał natomiast ekspresjonizm niemiecki. W dużym stopniu przyczynił się do tego zwłaszcza Gabinet doktora Caligari z 1918 roku.

Nie trzeba było czekać zarówno na to, aby horrory wraz z biegiem czasu ulegały szybkiemu rozwojowi na naprawdę szeroką skalę, jak i by zyskały coraz to rozleglejsze grono zadowolonych z ich oglądania widzów. W zasadzie lata trzydzieste dwudziestego wieku śmiało można uznać za swego rodzaju boom na horrory. Wtedy to tenże gatunek filmowy zdominował kino i tak pozostało po dziś dzień.

0 Comments