Logo
17 Gru 2018

Film gangsterski

Post by admin

Kto z nas nie oglądał w swoim życiu chociaż urywek standardowego filmu gangsterskiego? Czy nie zastanawiałeś się kiedyś, czy to na co patrzysz na szklanym ekranie swego telewizora czy wielkim ekranie w kinie, faktycznie okazuje się być prawdziwa projekcją według standardów gangsterskiego kina akcji? Popatrz na nasze zestawienie nadrzędnych cech, abyś przekonał się, na czym bazuje film gangsterski. Więcej w dalszych akapitach.
Jako podstawowe, wręcz znaki szczególne, warto określić czarno-białą kolorystykę wielu tradycyjnych filmów opisywanego rodzaju, a już sama ta cecha sprawia, że od razu jesteśmy w stanie przenieść się w nietuzinkowy klimat. Ponadto najczęściej akcja dzieje się w dużym mieście, zatłoczonej metropolii, a więc jest to odwrotnie niż w przypadku nieco zbliżonych do filmów gangsterskich pod względem konwencji westernów. Dodatkowo, elementem nieodzownym musi być broń oraz uliczne latarnie, w świetle których przemykają szybkie jak błyskawica samochody. Warto wspomnieć, że te wyznaczniki to podstawa kina gangsterskiego na dziś dzień. Podobne elementy występują również w filmie noir. Gdyby nie wykształcenie już jakiś czas temu klasycznego filmu gangsterskiego, niestety ale nie byłoby żadnych szans na powstanie dobrej jakości filmu szpiegowskiego, czy tym bardziej współcześnie tak powszechnych i szeroko spopularyzowanych kryminałów oraz filmów sensacyjnych.
Najważniejsze, co należy podkreślić podczas dokonywania charakterystyki owego rodzaju filmu, to że pierwszą tego typu projekcją okazał się film z 1930 roku w reżyserii Mervyna LeRoya, a więc Mały Cezar. To kultowy film, który przetrwał po dziś dzień jako jeden z ulubionych tytułów wszystkich kochających prawdziwe kino akcji.

0 Comments